Glossary  Converter jest najbardziej znaną i najczęściej pobieraną aplikacją ze sklepu SDL OpenExchange AppStore. Program pozwala na konwersję między bazami terminologii MultiTerm, a innymi formatami plików pozwalającymi na przechowywanie baz terminologii m. in. xls, xlsx, tmx. Aplikacja zawdzięcza swój sukces prostocie obsługi — program działa na zasadzanie „drag & drop”, czyli przeciągnij i upuść. 

Pobieranie i instalacja

Program dostępny jest do pobrania ze sklepu SDL OpenExchange AppStore. Aby móc korzystać z aplikacji oferowanych przez sklep potrzebne jest konto użytkownika SDL ( http://oos.sdl.com) oraz licencja SDL Trados Studio w wersji 2011/2014 lub 2015.

Po kliknięciu Download Now pojawi się prośba o zalogowanie na konto SDL Trados. Następnie trzeba zaznaczyć pole wyboru „I agree to be bound by the SDL OpenExchange Terms and Conditions” (brak zgody poskutkuje brakiem możliwości pobrania dodatku), wybrać wersję i kliknąć Continue. Rozpocznie się proces pobierania.

Należy wyodrębnić (wyodrębnianie w Windows 7; wyodrębnianie w Windows 8) zawartość otrzymanego archiwum ZIP. W folderze utworzonym po wyodrębnieniu znajduje się plik Setup. Dwukrotne kliknięcie jego ikony rozpocznie pracę instalatora.

Może pojawić się jeszcze powyższe ostrzeżenie. Jeżeli plik pobrany został bezpośrednio ze sklepu SDL OpenExchange AppStore, to powinien być bezpieczny i można kliknąć Uruchom.

Pojawi się pierwsze okno kreatora, aby rozpocząć proces instalacji kliknij Next.

Program został zainstalowany. W celu zakończenia pracy kreatora kliknij Finish.

 

Konfiguracja

Konfiguracja programu odbywa się po kliknięciu kafelka Ustawienia.

Konfiguracja jest prosta i intuicyjna. Konwersję można przeprowadzić w dwóch kierunkach — pliki xlsx, xls, csv, txt, utx, tbx można skonwertować do pliku SDTB  (natywnego formatu programu MultiTerm) i odwrotnie. Obszar oznaczony numerem 1. dotyczy formatu do jakiego ma być skonwertowany plik SDLTB, czyli jeśli chcemy otrzymać np. plik TBX, należy wybrać pozycję TBX (Term Base eXchange) i kliknąć OK. Obszar oznaczony numerem 2. odnosi się do tego jak Glossary Converter ma rozróżniać synonimy. Domyślna pozycja — pełna obsługa jeden rząd na wpis — wykorzystuje separatory. Przykładowo, aby umieścić terminy synonimiczne do wyrazu „cementary” wystarczy wpisać „cementary|graveyard|necropolis” w tej samej komórce programu MS Excel. 

Początkujących użytkowników z pewnością bardziej zainteresuje konwersja z formatu MS Excel do MultiTerm i na tym opiera się dalsza część poradnika.

Praca

 

Duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie pliku poddawanego konwersji, powyższy obrazek pokazuje przykładowy zapis poszczególnych komórek w arkuszu MS Excel. Warto pamiętać o oznaczeniu kolumny w pierwszym jej wierszu, ponieważ z niego pobierane są informacje dotyczące m.in. języków.

W celu przeprowadzenia konwersji wystarczy zaznaczyć plik, przeciągnąć i opuścić — zwalniając lewy klawisz myszy — nad obszarem oknaGlossary Convertera

Jeżeli proces zakończy się pomyślnie, pliki utworzone w jego wyniku będą znajdować się w folderze, z którego pochodził plik źródłowy.

 

Kontakt

Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu 91 884 65 94 oraz pod adresem email info@localize.pl.

Email marketing templates powered by FreshMail.com
 

Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nasz newletter!

Email marketing templates powered by FreshMail.com
 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Email marketing templates powered by FreshMail.com